Allergisch voor hars strijkstok

Discussion in 'Viool' started by marjet gunning, Jan 4, 2024.

  1. marjet gunning

    marjet gunning

    Joined:
    Jan 3, 2024
    Messages:
    1
    Heeft iemand ervaring met de alternatieven voor gewone hars voor een (viool)strijkstok? In gewone hars zit colofonium en dat kan een allergische reactie in de longen opwekken, met als gevolg hoesten bij het viool spelen.
    Ik vond een aantal alternatieven:

    1. https://www.bertboonviolins.com/nl/293-clarity-hypo-allergeen.
    2. https://www.bdmusicstore.com/nl/geipel-hypoallergenic-hars-voor-viool-p2554.html
    3. https://www.bdmusicstore.com/nl/super-sensitive-clarity-hars-voor-altviool-p383.html

    Maar nergens staat een recensie bij. Heel graag zou ik dus van iemand zijn of haar ervaring hiermee horen.
    Dat zou fijn zijn.

    Marjet
     
  2. Oosterhof Vioolbouw

    Oosterhof Vioolbouw Frits Oosterhof Beheerder

    Joined:
    Mar 29, 2003
    Messages:
    14,426
    Home Page:
    Ik heb er nooit last van (gehad). Ik denk dat wanneer je na een paar uur spelen een witte laag onder de snaren hebt liggen (daar waar je strijkt), dat je dan de verkeerde hars hebt. Over Clarity (D'Addario) heb ik wel gelezen dat ook dat spul niet geheel stofvrij is en dus kan ook dat worden ingeademd. Bovendien is ongeveer de helft van de gebruikers niet tevreden over de klank met deze hars op de stok. Als er sprake is van harsstof, zou ik een wat plakkeriger hars nemen of uitproberen.
     
  3. BertBoonVioolbouw

    BertBoonVioolbouw |♫♫|♫♫|♫♫|

    Joined:
    Mar 25, 2003
    Messages:
    5,046
    Home Page:
    Er zijn twee typen harsallergie: het huidtype en het luchtwegtype.
    Ik had een klant die ernstige harsallergie had en die een paar maanden heel gelukkig was met Clarity, maar daar naar verloop van tijd ook een allergie voor ontwikkelde en per saldo met strijken moest stoppen.

    Ik geef de Clarity (geen hars) meer kans dan de Geipel AA hars.
     
  4. Oosterhof Vioolbouw

    Oosterhof Vioolbouw Frits Oosterhof Beheerder

    Joined:
    Mar 29, 2003
    Messages:
    14,426
    Home Page:
    Natuurlijk is Clarity wel een hars, alleen is het een synthetisch product. Clarity wordt dan ook op de haren van een strijkstok aangebracht precies zo als dat gaat bij een natuurlijke (dennen) hars. Maar Clarity is hypoallergeen en dat is wat anders dan non allergeen.
     

Share This Page