Johann Joachim Quantz

Ferrie

Ferrie van Heerebeek
Quantz heeft een aantal interessante artikelen geschreven die ook voor violisten, altviolisten en cellisten interessant kunnen zijn.

In zijn boek “Grondig onderwijs van den aardt en de regte behandeling der dwarsfluit” spreekt hij over violisten, cellisten en altviolisten. Quantz verlangt o.a. dat een altviolist in het orkest “ruim zo veel bekwaamheid, als een tweede Violist” bezit.

(citaat)
Van den Alt-violisten in ’t bijzonder (hoofdstuk 357)

“De Altviool wordt in de Muzyk gemeenlyk voor iets gerings aangezien: misschien om dat men ze dikwijls in handen van zulke lieden stelt, die of de leerjaaren nog niet ten einde gebragt, of tot de Viool geene zonderlinge bekwaamheid hebben; ook wel, om dat dit instrument zynen speeler al te weinig voordeel aanbrengt, weshalve geoeffenden zig er ongeerne toe laaten gebruiken.

Hierna komen allerlei nuttige tips voor de altviolist. :)
 
Het boek “Grondig onderwijs van den aardt en de regte behandeling der dwarsfluit” van Quantz is ook interessant vanwege het feit dat het een van de grondigste werken is over de uitvoeringspraktijk van zijn tijd.
Zowel de Nederlandse als de Duitse versie worden tot in onze tijd gedrukt.
De Duitse versie staat sinds enige tijd in een (nog) onvoltooide versie online en is hier te vinden. :)
 
Terug
Naar boven