Deze viool heb ik geërfd van mijn opa en laten taxeren. Zelf heb ik geen verstand van violen maar hij wist me te vertellen dat het een altviool is met een redelijke taxatiewaarde . De informatie die in het label staat is (zie ook foto): Mathias Neüner Geigenmacher in Mittenwald, 1876 Nro 94
Zelfs hetzelfde opus nummer als alle violen op internet! wow Mathias heeft vast veel violen en alten gemaakt die allen nummer 94 waren. Heeft de taxateur je ook verteld dat het labeltje van internet komt? Alt lijkt overigens meer op een viool.
Bedankt voor je feedback de taxateur heeft me niet verteld dat het labeltje van het internet komt. Maar even googelen heeft me wel verteld dat nummer 94 het huisnummer is van de bouwer en niet het serienummer: Vielleicht ein Sohn von Mathias I., dessen Zettel er auch verwendet. (Die gedruckte No. 94 ist die Hausnummer und nicht die Nummer seiner Arbeit.) Er war Theilhaber der Firma Neuner & Hornsteiner und auch Bürgermeister von Mittenwald. Of het een alt of een normale viool is weet ik inderdaad niet zoals gezegd ik heb er totaal geen verstand van, wel heb ik veel vertrouwen in de taxateur.
Inderdaad Chris: het is het huisnummer. Dat wil dus nog niet zeggen dat het een "echte" is! Wat is de grootte van de alt (gemeten over het achterblad exclusief het hieltje van de hals) en wat kost hij? (willen wij dan allemaal weten!) Taxatiewaarden, redelijk of niet betekenen nog geen handelswaarden, die zijn gebaseerd op w.d.g.e.v.g.
Goedemiddag, De alt (ik neem aan dat dit de rug is van de klankkast) is 38cm lang. Smalste punt is 12 cm bovenkant breedte is 18 cm en onderkant breedte is 22cm de hals is 16cm. De diept is 5 a 6 cm. De prijs is 1750 euro of w.d.g.e.g.
In mijn literatuur komt wel een Matthias Neuner voor, dus géén Neüner (met Umlaut!) En deze Neuner is in 1832 gestorven. Een instrument van hem kan dus niet zijn gebouwd in 1876. Het label lijkt me dus fake.
In The Brompton’s Book of Violin & Bow Makers wordt er toch wel degelijk een Neüner genoemd. http://www.amati.com/maker/neuner-mathias-ii.html
Ja, die wordt genoemd, maar als je goed leest dan staat daar geschreven dat zelfs na de dood in 1832 van Matthias Neuner, zijn naam werd gecontinueerd en ge- c.q misbruikt. Er werden echter verschillende spellingen en verbasteringen van Neuner in omloop gebracht. Zo zijn bekend: Mathias Neiner , Mathias Neuner, Mathias Neüner soms zelfs gelegen aan de Isar.
Aha zo komen we ergens. Dus als ik het goed begrijp is dit niet de originele Matthias Neuner maar een latere viool die onder bijna dezelfde naam is geproduceerd. Maar dan is de taxatiewaarde ook navenant neem ik aan?
Neen, dit is geen originele Matthias Neuner. De waarde van een echte Neuner is veel hoger dan de waarde die de taxateur heeft afgegeven. Of die waarde reëel is kan ik niets over zeggen en dus kom je weer uit bij de eerdere gedane uitspraak: w.d.g.e.v.g.
Ja dat is wat ik bedoelde de afgegeven taxatiewaarde is correct aangezien het geen originele Neuner is,een originele Neuner zou hoger uitvallen. Wat een vreemde wereld die violen wereld
Alleen leefde er blijkbaar ook een Mathias Neuner van 1831 - 1890, zie link hieronder. En wat je zegt, de naam werd ook gebruikt voor fantasie etiketten. http://www.geigenbauatelier-ulm.de/de/instrumente/violinen/5000-10000-eur/mathias-neuner.html
Hmm verwarrend allemaal hoe kan ik dit het beste aanpakken om tot een uiteindelijke conclusie te komen?
Welkom in de wereld van de valse etiketten en de violen die niet zo oud zijn dan ze er uitzien. Ik weet niet bij wie je de altviool hebt laten taxeren maar een goede vioolbouwer zal je kunnen vertellen of het tenminste een Mittenwald altviool is of een intrument uit een andere streek en tijd die is opgewaardeerd met een interessant etiket. De waarde die je noemt doet inderdaad het laatste vermoeden.
Dat is eigenlijk wel heel vreemd, want nu is de voornaam Mathias in plaats van Matthias!! Zou het Geigenbauatelier in Ulm hier een fout(je) gemaakt hebben?
Nou nee, het is (eigenlijk overal) Mathias Neuner. Neuner is overigens een bekende en nog steeds veel voorkomende naam in Mittenwald, net als Hornsteiner.
Als ik even Google kom ik overigens nog een leuk feitje tegen. Blijkbaar werden in de fabriek van Neuner en Hornsteiner ook violen gemaakt met het label Mathias Neuner. Een eerbetoon aan de oude baas? https://www.skinnerinc.com/auctions/2428/lots/222
http://www.geigenbauatelier-ulm.de/de/instrumente/violinen/5000-10000-eur/mathias-neuner.html Als ik het label bekijk: zie ik Mathias Neliner staan. 'k Weet niet hoor, er zijn nogal wat verschrijvingen.